ב.ק.ס איינגאר

bks iyengar

ב.ק.ס. איינגאר נולד ב- 1918 למשפחה עניה בכפר בלור, שבמדינת קרנטקה בהודו. שנות חייו הראשונות היו קשות: עוני, מחלות, יתמות מאב וחינוך פורמלי מוגבל מאוד. נקודת המפנה בחייו היתה נישואי אחותו לגורו קרישנהמצ`ריה, שלקח אותו תחת חסותו ובהשראתו החל ללמודיוגה. בגיל 17 החל ללמד את תלמידיו הראשונים, אליהם היה מכתת רגליו מאחר שידו לא היתה משגת לשלם בעבור אוטובוס. בשנת 1937 עבר לפונה, שם חי בדלות ובצניעות, והקדיש את שעות יומו לאימון והוראת יוגה. יש האומרים כי התאמן והתעמק במסורת ובידע העתיק 16 שעות ביום. ב.ק.ס איינגאר התלווה אל הגורו שלו במסעותיו ברחבי הודו והופעותיו בהדגמות של אמנות היוגה, עוררו התפעלות ושמו התפרסם בהדרגה. ב- 1943 נשא לאישה את רממני איינגאר וברצמבר 1944 נולדה ביתם הבכורה גיטה איינגאר, לימים ממשיכת הדרך, מורה גדולה ובוגרת לימודי רפואה הודית ורפואה קונבנציונלית. אחריה נולדו וניטה, פרשנט, שגם הוא ממשיך את דרכו של אביו, מורה בחסד ופילוסוף, וכן שלוש בנותיו: סוניטה, סוצ`יטה, וסביטה.

מפגשיו עם אנשי רוח, מנהיגים, ואנשי חינוך בהודו חשפו את גאוניותו וייחודו כיוגי וכמורה ליוגה. עם השנים בלטו בין תלמידיו הרבים יידו קרישנמורטי, מלכת בלגיה והכנר יהודי מנוחין, שאמר על ב.ק.ס איינגאר, כי היה מורה הכינור הגדול ביותר שלו.
בשנת 1954 נסע ב.ק.ס.איינגר לראשונה לשוויץ, בהזמנתו ואירוחו של מנוחין. בזאת נבנה הגשר בין מזרח ומערב. החל משנת 1960 החלה שיטתו של איינגאר תופסת מקום חשוב בין שיטות היוגה שהיו מוכרות עד אז. שיטתו המשלבת בין המדע המודרני לבין התפיסה הרוחנית המזרחית, חוללו מהפכה בעולם היוגה. ב.ק.ס איינגר ערך מאות סדנאות בעולם כולו, ביניהן בישראל, בה ביקר בשנת 1996. במשך רוב חייו חי בפונה, מתרגל וחולק את הידע שלו עם מורים ותלמידים הבאים להשתלמויות במוסד האם. אחרי 80 שנות חקר ותרגול יוגה, השיטה אותה פיתח ב.ק.ס איינגר מאפשרת לאנשים בעידן המודרני לשפר את חייהם. בשנת 2014 הלך ב.ק.ס איינגאר לעולמו בגיל 96. ילדיו ונכדתו ממשיכים את דרכו וכך גם מורי איינגאר יוגה בעולם כולו.

"אני  תופס  את  גופי  כמקדשי  ואת  האסאנות  שאני  מתרגל  כתפילותי". 


                                                                                          ב. ק. ס. איינגאר