לרגל יומהולדת 95

10 דברים שאולי לא ידעתם על גורוג'י

 

 1. שבר את הדיסטנס 
  תרומתו הגדולה לאנושות היא בכך שהנגיש את היוגה לכל אדם. חשוב להבין שבעבר רק מועדון אקסקלוסיבי מצומצם  זכה להתקרב למורי היוגה הנחשבים, בעיקר בהודו שבה החלוקה לקאסטות ומעמדות שלטה ללא עוררין. גורוג'י פרץ את הגבולות ופתח את היוגה לכל אדם השואף ללמוד יוגה בין אם כדי לשפר את בריאותו, איכות חייו, צלילות הדעת או למען התפתחות רוחנית. גורוג'י פועל להפצת הידע של היוגה בכל רחבי הגלובוס. בהמשך דרכו, מתוך ניסיון חייו וכשליו הבריאותיים האישיים ובעקבות עבודתו עם תלמידים בעלי מוגבלויות גופניות, פיתח את היוגה הטיפולית ואת השימוש באביזרי יוגה שמאפשרים היום גם לבעלי מוגבלויות פיזיות ואנשים חולים לתרגל יוגה, לשפר איכות חיים ולהשתקם.
   
 2. אחד ממאה האנשים שהשפעו על האנושות
  ב- 2010 נבחר גורוג'י על ידי המגזין טיים, לאחד ממאה האנשים שהשפיעו על האנושות במאה ה- 20 .
   
 3. חיבור בין פעולה לרעיון
  גדולתו כמורה היא יכולתו לחבר בין פעולה ורעיון. הוראתו מביאה את התלמידים לעשייה גופנית אינטנסיבית אך לרגע הוא לא נוטש את הפילוסופיה של פטנג'לי, ודרך הגוף הוא מממש את מטרת היוגה: טרנספורמציה של התודעה. הוא מסביר שהיות והתודעה חמקמקה ומופשטת, הסיכוי היחידי לשלוט בה הוא לחבר אותה למטרות גופניות. לדברי תלמידו הקרוב פאאק ביריה  שיטתו של ב.ק. ס איינגאר נשענת על ארבעה נדבכים:
  1.דיוק באסאנה תוך שמירה על צירי גוף מוגדרים.
  2. מאמץ מתמשך, נחישות ומשמעת גבוהה.
  3. גישה סיסטמתית לגוף האדם ותפקודיו ובנייה מותאמת של רצפי התרגול. 
  4. שימוש באביזרים לצורך תמיכה ושיפור רמת הדיוק בתרגול, וכן כדי להנגיש את     תרגול היוגה לכל מי שרוצה.
 1. פרס ראש הממשלה בהודו
  הוא רואה ביוגה סוטרה של פטנג'לי  את מהות התרגול. מעבר לספרים הרבים שכתב וחלקם תורגמו לשפות רבות, ב- 2010 הוציא לאור את הספר: "פטנג'לה יוגה סוטרה פריצ'יה". הספר הוא פרשנות ליוגה סוטרה הכתובה בפשטות ובהירות עבור בני נוער. בנדיבות רוחנית האופיינית לו, ויתר על זכויותיו וראה בספר תרומה לתרבותה של הודו המודרנית. הספר הופץ ברחבי תת היבשת על ידי המכון הלאומי ליוגה בהודו – MDNIY. כמה שנים קודם לכן קיבל גורוג'י את פרס ראש הממשלה בהודו.
   
 2. הקמת בתי ספר ובית חולים בכפר הולדתו
  לפני כ-12 שנה החל ב'פרויקט בלור'. פרוייקט זה הוקדש לשיקום וצמיחה של כפר הולדתו בלור במדינת קרנטאקה בהודו. הכפר נמצא באזור נידח והוזנח במשך שנים. תושביו סבלו מעוני ודלות, הזנחה של החינוך ותחלואה בהיעדר מוסדות בריאות באזור. גורוג'י חכר אדמות סביב הכפר ועודד את התושבים לעבד אותן ולחזור להתקיים כחקלאים. הוא הקים בכפר בית ספר יסודי ובית ספר תיכון. התלמידים לומדים מדעי יוגה ומתרגלים יוגה כחלק מתוכנית החינוך בבתי הספר בבלור. הוא הקים בית חולים אזורי ומקדש לפטנג'לי מייסד פילוסופיית היוגה. הוא מלווה את הפרויקט באופן אישי ומקפיד לבקר בעצמו בכפר ולעקוב אחר השינויים המבורכים. גורוג'י השיב לתושבי הכפר את התקווה ולדור הצעיר העניק סיכוי לחיים טובים יותר.
   
 3. מתוק
  הוא מאוד אוהב דברי מתיקה. במיוחד שוקולד.
   
 4. הצגה בפני המהרג'ה
  גורוג'י גדל כילד חלש, לאחר שמחלת השחפת פגעה קשות במערכת החיסון שלו וגם מלריה וטיפוס לא פסחו עליו. נקודת המפנה של חייו התחוללה ב-1934 כשנשלח להתגורר במייסור עם אחותו וגיסו קרישנהמאצ'ריה, שהיה גורו והוזמן על ידי המהראג'ה של מייסור להתגורר בחצרו וללמד יוגה וסנסקריט. ב-1935 הורה לו קרישנהמאצ'ריה להכין מיצג של תנוחות יוגה עבור המהרג'ה. משימה מאתגרת זו דרשה מגורוג'י ללמוד את תנוחות היוגה לעומק כמו גם משמעת תרגול חזקה. לאחר תקופה של תרגול אינטנסיבי וממוקד, גילה גורוג'י שבריאותו השתפרה פלאים. הוא הבין את כוחה של היוגה.
   
 5. לימוד יוגה בבית הספר לשוטרים
  ב-1937 נשלח על ידי קרישנהמאצ'ריה ללמד יוגה באקדמיה הצבאית ובבית ספר לשוטרים בפונה. צעד זה הסתבר כצעד חשוב שתרם להשבת היוגה לתרבות ההודית. באותה תקופה החלה פריחה מחודשת של אומנויות מתוך המסורת ההודית, אשר סבלה מדיכוי במשך שנים רבות של שלטון מוסלמי ושלטון קולוניאלי בריטי.  גורוג'י הבין את גודלה של המשימה  להחזיר עטרה ליושנה. הוא הבין שהוראת יוגה במוסדות הללו בפונה היא הזדמנות פז. הוא נרתם במרץ, חדור אמונה נחישות ומשמעת. ואולם הדרך לא הייתה סוגה בשושנים, הוא לא הפך למורה פופולארי – להיפך. רוב התלמידים התעצלו לעמוד באתגר הגופני, התייחסו אליו כתימהוני וסגפן ומיאנו לראות את הקשר בין תרגול תנוחות היוגה למסורת רוחנית עתיקה. גורוג'י מעיד שדרכו לא הייתה קלה אך כל אירוע קשה בחייו הסתבר בדיעבד כהזדמנות שלו לפרוץ את דרכו ולהקדם הלאה.
   
 6. הקשר בין יוגה ואגרוף
  פריצתו לתודעת הקהל בפונה התרחשה בעקבות אירוע מוזר משהו: באותן שנים ספורט ההיאבקות נחשב פופולארי בפונה, ותחרויות ארציות התקיימו במרכז שנקרא: דקה ג'ים קנה. גורוג'י שקיבל כטובה מבעל המקום חדר צדדי ללימוד יוגה, נכח במקום במקרה בעת תחרות בין מתאגרף מפונה ואלוף פנג'אב. לקראת התחרות נבנה מתח רב ובמקום התגודדו אוהדים נרגשים. הכרטיסים אזלו במהירות. מתאגרף הפנג'אבי הובס בתוך דקות מתחילת הקרב, וההמון המשולהב ששילם במיטב כספו וזכה לקרב קצר מדי, החל למחות בכעס והיתה סכנה להתפרצות אלימה. בעל הזירה המיואש הזעיק את גורוג'י לזירה, וזה הציל את המצב כשהיפנט את הנוכחים במופע של תנוחות יוגה מרשימות. הוא הצליח במשימה, וכעת הכירו אותו בפונה. בעיקבות הארוע הפך לידידו הקרוב של המתאגרף הפונאי גמה אימבקש. גורוג'י מעיד שהעבודה עם המתאגרפים זרעה את הזרעים הראשונים של השימוש בתרגול ליוגה לשיקום הגוף הפיזי בעיקבות הפציעות, אך גם הבהירה לו עד כמה חשוב למצוא את הדרך לתרגל את האסאנות בצורה נכונה ומדויקת.
   
 7. השותפה לדרך
  ב-1943 נשא לאישה את רממני ז"ל. גורוג'י סיפר שרמה הפכה לשותפה לדרך היוגה. נולדו להם שישה ילדים, חמש בנות ובן. גיטה הבכורה, ופרשנט מלמדים יוגה לצד אביהם עד היום. רממני איינגאר נפטרה מדום לב ב-1973.


אני נושאת ברכה בשם תלמידיו ותלמידי תלמידיו, שיאריך ימים בבריאות טובה, עם אותה עוצמה אנושית ייחודית, בצלילות, אמונה נחישות ודבקות במשימת חייו: הפצת אורה של היוגה! אמן.

 

נעה צוייג