אחרי פריצת דיסק

הפסקתי לקחת תרופות והתחלתי לתרגל יוגה

לפני שבעה חודשים נותחתי בצוואר בעקבות פריצת דיסק. הניתוח הצליח והלחץ על חוט השדרה שוחרר לחלוטין, אולם  לחץ רצוף של 10 שנים פגע בעצב, וגרם לי לכאב חד באצבעות יד שמאל 24/7.  

 התייעצתי עם מספר רופאים והמסקנה של כולם היתה, שמדובר בפגיעה בלתי הפיכה ושכנראה איאלץ לחיות כל החיים על תרופות ועם תופעות לוואי שמקשות על תפקוד רגיל. מבחינתי זה לא היה פתרון – פשוט לא אופציה. החלטתי שאני יוצא למסע ריפוי עצמי נטול תרופות. ניסיתי הכל ובמקביל: אוסטאופתיה, הידרותרפיה, פיזיוטרפיה ויוגה. כך הגעתי למרכז איינגאר יוגה – לב תל אביב.

 את נעה אני מכיר שנים רבות. עוד לפני הניתוח התקשרתי להתייעץ איתה לגבי שיטת הניתוח שבה כדאי לבחור. הבטחתי שאחרי הניתוח אגיע אליה, כדי להתחיל לתרגל.כך עשיתי. נעה כהרגלה היתה אופטימית. אמרה שזה יקח זמן אבל ״אנחנו נוציא אותך מזה״. מכל הרופאים והמטפלים שפגשתי עד אותו רגע

נעה היתה המקצועית ביותר ושיתפה אותי בכל שלב בתהליך.  הסבירה לי בפירוט על כל המבנה האנטומי של הגב, על העבודה שלנו שמטרתה להביא  ליציבה נכונה, על החשיבות שבהזרמת דם למקום הפציעה שיביא לריפוי  ועל השלב שבו ישלח סימון לחיישנים במוח, שהכל מתחיל להיות בסדר.

 התחלתי לתרגל בשיעורים פרטיים,  בקבוצה הטיפולית ובנוסף תרגול יום יומי בבית. המטרה היתה להגמיש את כל הגב והצוואר שהיו כמו נוקשים כמו אבן בגלל הניתוח והלחץ שהייתי שרוי בו. המטרה היתה להזרים דם למקום הפגיעה ולעבוד על יציבה חדשה, שתשחרר לחץ מהצוואר ומחוט השדרה.

 לאחר מספר שבועות של תרגול, הבנתי וגם הרגשתי, שהיוגה היא כלי הריפוי המרכזי בתהליך. בהדרגה הפסקתי את כל הטיפולים האחרים. היוגה היא כלי אקטיבי שאתה חלק מהתהליך עצמו. אתה לא שוכב במצב פאסיבי-אתה עובד, אתה חלק אקטיבי בתהליך הריפוי. בנוסף, יש ביוגה מרכיב רוחני שמיד תפס וחיבר אותי. 

 

תהליך הריפוי אמנם לא הסתיים, אבל אני יכול לומר שנעה בעיני היא מאסטר במובן העמוק של המילה. אדם עם כל כך הרבה נסיון, ידע, דיוק ויכולת אבחון. אוסף של תכונות שאפשר לי להתמסר. העובדה שאני סומך עליה היא בעיני התנאי והמפתח להצלחת תהליך הריפו בו אני נמצא.  במרכז יש גם צוות מורים  והאסיטנטים, כולם ברמה מאד גבוהה;  קשובים,

מקצועיים, עם דבקות בשיטת איינגאר וחיבור לרוח היוגה. להכנס כל שבוע ולראות את הקבוצה הטיפולית עם אנשים שסובלים משלל מכאובים וקשיים מתרגלים, מחייכים הוא מחזה שמרגש אותי כל פעם מחדש.  

 אני מתקדם לאט לאט. זהו תהליך. אבל בלי קשר לתוצאות בענין הפיסי בגללו באתי, את היוגה אני לוקח איתי להמשך המסע של החיים עצמם. היוגה מאזנת ומבריאה אצלי את הגוף והנפש. אני מרגיש את זה מבפנים.

דן בן-ארי

מנכ"ל חברת המיתוג Parazar